1. Бъди постоянен. Ако днес кажеш на децата си, че нещо е лошо, то трябва да бъде лошо и утре, трябва да е било лошо и вчера. Правилата не бива да се променят според настроението ти, според това къде се намираш или за какво имаш време. Правилата нямат изключения. Ако има някакво изключение от правилото, то това не е правилото, с което трябва да започнеш да възпитаваш децата си.
2. Наказанието трябва да съответства на „престъплението“. Наказанието за излизане без разрешение на улицата трябва да е различно от наказанието за разхвърляните играчки.
3. Когато стаята на твоя тийнейджър е разхвърляна, затвори вратата и не поглеждай вътре. Спести досадата и за двама ви - ти да обясняваш за пореден път, че стаята трябва да бъде почистена, а той да слуша. Когато за детето ти това стане достатъчно важно, то ще го направи. Засега просто затвори вратата.
4. Не отпускай юздите на децата си прекалено много. Правиш им лоша услуга, когато си снизходителен към постъпките им.
5. Не бъди прекалено грижовен. Нека децата ти научат собствените си уроци - за целта трябва да изтърпят болката от своите грешки. Всички сме научили своите уроци, след като сме понесли болезнените последствия от постъпките си.
6. Ако имаш малки деца, често сядай на пода. Общувай физически на тяхното ниво. Те ще се забавляват, а ти също ще си изкараш добре.
7. Не очаквай съвършенството - особено когато става дума за оценки. Искай от децата си да правят най-доброто, на което са способни, независимо какво точно е то, и бъди доволен, когато го постигнат. Учи децата си също да са доволни от своите постижения - когато са направили най-доброто, на което са способни. Да бъдеш най-добрият във всичко, не е важно. Но да постигнеш предела на своите възможности - ето това е истински важно.
8. Учи ги на истински значимите неща: доброта, щедрост, любов, състрадание, уважение, честност. Учи ги как да поемат отговорност и как да се забавляват.
9. Образовай децата си по отношение на парите. Как да ги печелят, спестяват, инвестират и харчат. Помни, децата учат най-добре от примерите, така че да бъдеш добър учител означава да дадеш добър пример.
10. Играй с децата си при всяка възможност. Когато пораснат, именно за тези мигове ще си спомняш най-често.
11. Слушай ги. Децата спират да говорят с родителите си, защото родителите спират да ги слушат.
12. Питай повече, критикувай по-малко. Питай децата си какво правят, къде ходят и с кого. Стани част от живота им, като задаваш въпроси, като разговаряш. Децата ти не винаги ще споделят охотно информацията, която искаш да научиш. Трябва да питаш.
13. Повече прегръдки. Прегръщай децата си, дори когато те си мислят, че са прекадено големи за прегръдки.
14. Уважавай личното пространство на децата си. Да, ти имаш право като техен родител да знаеш всичко, което се случва в живота им. Ако те правят нещо, което изисква контрол, тогава контролирай. Но им дай известна свобода и лично време. Всеки има нужда от тях.
15. Окуражавай децата си да развият уникалността си. Не се опитвай да ги вкарваш в определени шаблони. Остави ги да бъдат такива, каквито са, а не такива, каквито ти искаш да бъдат.
16. Не се дръж като задник по време на спортните изяви на децата си. Ако се проявяваш като суперфен със свирка и знаменца и крещиш името им с пълен глас, това е доста притеснително за тях, срамно за теб и досадно за публиката. Което означава да не ставаш омразен на другите от отбора, на треньорите, на останалите родители и на съдиите.
17. Твоите деца ще поискат да се обличат странно. Ще носят странни прически. Ще се опитат да открият истинската си същност и да бъдат уникални. Не се тревожи прекалено много за това. Зелената коса отново ще израсне. Чудатостите им ще изчезнат, когато пораснат. А те ще пораснат.
18. Познавай приятелите на децата си и ги приемай в дома си. По-добре къщата ти да е пълна с крещящи деца, отколкото да се чудиш къде са твоите деца.
Избрано от: „Не се прецаквай сам“, Лари Уингет, ИК. Кръгозор
Снимки: pexels.com